Hei Jarkko ja mukava nähdä pitkästä aikaa.

Kuinka kevät on sujunut?
– Kevät on sujunut hyvin. Pikkuhiljaa on löytynyt taas motivaatio treenaamiseen omalta osalta nihkeästi alkaneen off-seasonin jälkeen.

Pelasit viime kaudella Kotkassa, mikä sai sinut palaamaan takaisin Wolverinesiin ?
– Viime kaudella tuli tosiaan pelattua Kotka Eaglesissa, jossa kausi päättyi katkerasti Spagettimaljan häviöön. Päätös Wolverinesiin siirtymiseen ei ollut helppo sillä Eaglesista ehti löytää monta ystävää niin pelaajista kuin valmentajista.
Haluankin käyttää tämän tilaisuuden kiittää koko Eaglesin organisaatiota viime kaudesta. Lopulta vaakakupin Wolvoille kaatoi treenimatkojen pituus ja treeneihin kulkeminen. Myös mahdollisuus pelata useammalla sarjatasolla tulevalla kaudella
vaikutti päätökseeni. Wolverines on minulle tuttu organisaatio, sillä pelasin ja valmensin useamman kauden Wolvoissa ja istuin myös seuran hallituksessa. Wolverines on hyvin johdettu ja valmennettu organisaatio johon oli helppo palata ja
jo heti ensimmäisien treenien jälkeen olo oli tervetullut.

Odotukset ensi kaudelle ?
– Ensi kaudesta tulee varmasti tapahtumarikas sarjatasosta riippumatta. Wolvojen rosteri on täynnä huipputalentteja sekä edustus-, että kehitysjoukkueessa. Sen enempää en uskalla lähteä menestystä spekuloimaan, mutta olen 100%, että tiukkoja
matseja tulee olemaan molemmilla joukkueilla.

Pelaamisen ja valmentamisen lisäksi toimit myös tyttöjen U20-sarjan sarjapäälikkönä. Miten päädyit tähän pestiin?
– No se on kokonaisuudessaan helppo prosessi. Liiton sivuilla oli ilmoitus, jossa haettiin kyseiselle sarjalle sarjapäälikköä. Täytin hakemuksen ja minut valittiin. Olen aikasemmin valmentanut Wolverines Ladiesia, joten sitä kautta on herännyt
myös mielenkiinto kehittää nuorten naisten pelaajapolkua junioreista naisten sarjoihin. Olen toiminut sarjapäälikkönä nyt toista vuotta ja tänä vuonna saimme sarjaan kaksi ilmoittautunutta joukkuetta, jotka pelaavat 27.4. Brahen kentällä
kautensa kokonaisuudessaan. Tavoitteena on tulevina vuosina saada tyttöjen joukkue jokaisen seuran yhteyteen.

Terveiset Wolverines faneille?
– Ensi kaudella Brakulla nähdään hyvätasoista jenkkifutista jopa 12 eri ahmajoukkueen toimesta. Joten varatkaa päivät kalentereihin ja tulkaa paikanpäälle pitämään ääntä ja kannustamaan omianne.

kuva: Mikko Mäkelä

 

Helsinki Wolverines pelaa 6 kotipeliä Brahen kentällä Kalliossa keskellä stadia.

Ovet Bragulle avataan 1 h ennen pelin alkua

PE 31.05. Wolverines – Crocodiles Kickoff 18.30
TO 13.06. Wolverines – Royals Kickoff 18.30
LA 29.06. Wolverines – Steelers Kickoff 16.30
TO 04.07. Wolverines – Roosters Kickoff 18.30
LA 03.08. Wolverines – Butchers Kickoff 16.30
PE 09.08. Wolverines – Saints Kickoff 18.30

Kausikortit myynnissä (Kausikortilla pääsy myös Naisten Vaahteraliigaa pelaavan Helsinki Wolverines Ladiesin kotipeleihin)

http://helsinkiwolverines.com/helsinki-wolverinesin-kausikortit/

Tervetuloa Bragulle nauttimaan jenkkifutiksesta koko perheen ja kaveriporukan voimin!

Helsinki Wolverines Cheerleaders on paikalla viihdyttämässä ja pitämässä kannustusta yllä.

Kioskissa grilliherkkujen ja kahvin lisäksi myynnissä Helsinki Wolverines -tuotteita.

Kickoff arkisin kello 18.30 ja Lauantaisin 16.30
Liput 10€, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi

https://www.facebook.com/events/2391379027760264/?event_time_id=2391379044426929?ti=icl