Jokainen vakavasti otettava joukkue tarvitsee vahvan perustan, johon rakentaa mestaruuksia saavuttava jengi. Tärkeänä perustan osana on valmentajat, jotka kouluttavat, motivoivat ja hiovat pelaajista timantteja. Valmentajat ovat aina olleet tärkeimpiä tekijöitä jokaisen pelaajan uralla ja siksi haastattelimme sinisten valmentajia kuullaksemme heidän mielipiteensä tulevaa kautta kohtaan. Tänään esittelyssä ovat Zach Bruce, Ville Ferm ja Ville Heliö. Tämän lisäksi haluamme toivottaa tervetulleeksi mestarikaudelle seuraavat pelaajat: Niko Kantonen, Markus Naamanka, Joonas Lappalainen, Elmeri Laalo. Tervetuloa!

 

Zach Bruce

Zach Bruce, how are you?

I am very good! Happy to be here in Finland and experience something different from home and help improve the game of football while I’m here!

What kind of an impact are you bringing to Helsinki Wolverines?

I bring a lot of football knowledge and experience to the Wolverines. I have been playing football since I was about 10 years old. I bring a championship culture and attitude to the wolverines as well. I am a very competitive person and don’t take well to losing. I played at a division 1 college in Eastern Washington University where I was a part of 4 Conference championships. While playing there I was voted as one of the two best safeties in our league and I was also a team Captain for my team. I spend a lot of time in the states coaching football from kids that are 9 years old all the way up to 18 years old, so I bring a lot of coaching experience as well.”

What do you want to say to the fans?

I want to say to the Wolverines fans that I am very excited for this opportunity and excited to join the Wolverines family. Everyone here in Finland has been so helpful to my wife and I and being a part of another great organization will make our time here that much better! From the couple practices I have been to there is a lot of great players and very hard workers. This team is on a mission to win a championship! I am excited to be a part of a great coaching staff as well. From the short time I have been here I can tell that the Wolverines organization and I am excited to be a part of it! Go Wolverines!”

 

Ville Ferm

Kuka olet ja miksi Helsinki Wolverines?

”Olen Ville Ferm. Wolverines, koska kahden vuoden jälkeen tuntee seuran omakseen ja kemia toimii niin valmennustiimin kuin pelaajien kanssa sekä seurajohto on loistavasti tukena kaikille.”

Mitä odotuksia tulevalle kaudelle?

 ”Odotuksena on pystyä haastamaan jokainen vaahtera seura ja tietysti sarjan paras hyökkäys”.

Miten aiot auttaa joukkuetta valmistautumaan Vaahteraliigaan?

 ” Aion parhaani mukaan olla auttamassa Leivojaa sekä R. Johnsonia luomaan paras ja viihdyttävin hyökkäys liigaan”.

Vapaa sana ja terveiset faneille.

”Meillä oli hienoimmat fanit jo divarissa. Nyt kaikki mukaan uuteen kauteen ja näytetään muille liiga jengeille, millaista tunnelmaa Ahmaperhe tarjoaa!”

 

Ville Heliö

Kuka olet ja miksi Helsinki Wolverines?

”Olen Ville Heliö ja valmennan linebackeja ja koordinoin Bluen puolustusta. Viime vuonna olin puolustuksen koordinaattorina ECG:ssä. Wolverines oli helppo valinta keskusteltuani Kari Titolan ja seuran edustajien kanssa siitä mitä Wolverinesissa halutaan saavuttaa. Tulin treeneihin ja tekeminen vaikutti hyvältä alusta asti. Uskon myös pystyväni kehittymään valmentajana Wolverinesissa hyvin paljon”.

Mitä odotuksia tulevalle kaudelle?

”Odotan, että vakiinnutamme paikan Vaahteraliigassa ja näytämme että tämä on se sarjataso, jossa Wolverinesin kuuluu pelata”.

Miten aiot auttaa joukkuetta valmistautumaan Vaahteraliigaan?

”Aion kehittää LB-osaston valmiiksi liigaa varten. Meillä on monia lupaavia linebackeja, joilla on paljon potentiaalia kehittyä kovatasoisiksi liigapelaajiksi”.

Vapaa sana ja terveiset faneille.

”Tervetuloa sankoin joukoin seuraamaan Wolverinesin pelejä liigassa ja muilla sarjatasoilla!”

 

 

Helsinki Wolverines
Niko Rättö, Tiedottaja

 


Helsinki Wolverines toivottaa tervetulleeksi kaikki uudet lajista kiinnostuneet tai uutta aloitusta harkisevat sekä nykyiset pelaajat, jotka ovat kiinnostuneet Helsinki Wolverinesin Miesten joukkueiden toiminnasta – avoimiin harjoituksiin 15.10.2018 – 15.12.2018 asti. Treeniaikataulut ovat Talin Jalkapallohallissa (Purotie 8, Helsinki):
Ma klo 21
Ke klo 20
Su klo 16

Mukaan tarvitset Verkkarit/Shortsit + lenkkarit.

Helsinki Wolverinesin miesten joukkeet pelaavat kaudella 2019 Vaahteraliigaa, 2. tai 3. Divaria ja 4. Divaria, joten joukkue ja peliaikaa löytyy kaikille kaudelle 2019!
Naisten joukkueet osallistuvat Naisten Vaahteraliigaan ja 1 Divisioonaan.
Wolverinesilla on aikuisten lisäksi juniorijoukkue kaikissa juniorisarjoissa.

Lisätietoja info@helsinkiwolverines.com tai Isto Laalolta (040 552 8756)

Tervetuloa mukaan olit sitten vanha tekijä, tai uutta harrastusta harkitseva.